close
تبلیغات در اینترنت
چرا من حواس پرتم؟
درخواست فیلم دانلود سریال جدید دانلود فیلم ایرانی دانلود فیلم خارجی
 • توپ زايمان

  توپ زايمان

 • اين مطلب يک تست مي باشد-2

  اين مطلب يک تست مي باشد-2

 • حرکات ورزشي که مي توانيد جلوي تلوزيون هم انجام دهيد

  حرکات ورزشي که مي توانيد جلوي تلوزيون هم انجام دهيد

 • طرز تهيه سه نوع دسر با عسل که خيلي خوشمزه است

  طرز تهيه سه نوع دسر با عسل که خيلي خوشمزه است

 • نخستين کنگره ملي طب اسب در اهواز

  نخستين کنگره ملي طب اسب در اهواز

 • سونوگرافي سه بعدي براي کدام خانم ها لازم است | مجله زيبا

  سونوگرافي سه بعدي براي کدام خانم ها لازم است | مجله زيبا

 • خانم هاي باردار که نياز به مراقبت هاي ويژه دارند

  خانم هاي باردار که نياز به مراقبت هاي ويژه دارند

 • مهمان امشب برنامه دورهمي آقاي داريوش فرهنگ

  مهمان امشب برنامه دورهمي آقاي داريوش فرهنگ

 • آموزش تهيه شيشليک با پوره کدو سبز - شيشليک

  آموزش تهيه شيشليک با پوره کدو سبز - شيشليک

 • چگونه ماست قالبي درست کنيم - ماست قالبي

  چگونه ماست قالبي درست کنيم - ماست قالبي

تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت

علت حواس پرتي چيست

پست شماره 138
علت حواس پرتي چيست

مجله زيبا : دليل حواس پرتي من چيست؟ با مشکل حواس پرتي خود چه کنم؟.اگر شما هم از حواس پرتي رنج مي بريد با ما همراه باشيد

به ادامه مطلب برويد

علت و درمان حواس پرتي

- به تازگی عقد کرده ام و مشکلی که با همسرم دارم این است که برخی از قول هایی را که می دهد فراموش می کند و باعث ناراحتی و آزرده شدن من می شود. البته خودش می گوید که دست خودش نیست و از یادش می رود. لطفا من را راهنمایی کنید تا بتوانم مشکلم را با همسرم رفع کنم؟
حواس پرت

- بیایید مساله را از زاویه دیگری ببینیم.نباید این مساله را به عنوان یک مشکل زناشویی و یا ناشی از بی توجهی یا بی علاقگی همسرتان بدانید بلکه باید علت و ریشه این حواس پرتی و فراموش کاری را شناسایی کنید تا بتوانید برای رفع این مساله اقدام  داشته باشید.

توجه کنید حواس پرتی علل گوناگونی می تواند داشته باشد برای مثال:

- انجام کارهای خسته کننده خود یکی از علل فقدان تمرکز و حواس پرتی می تواند باشد.

- افکار آزاردهنده، به طور حتم کار کردن در شرایطی که نگرانی وجود دارد، ساده نیست. امکان دارد مرور دایمی نگرانی ها و یا کلا افکار آزار دهنده در ذهن همسرتان باعث شود که ایشان نتواند بر مسایل فعلی خود تمرکز پیدا کند.

- انجام چند کار با هم نیز از عوامل حواس پرتی می تواند باشد. تحقیقات نشان داده است هر بار که انسان توجه و تمرکزش را تغییر می دهد تا کار دیگری انجام دهد، زمانی از دست خواهد رفت. بنابراین نتیجه می گیریم مثلا انجام سه کار هم زمان بیشتر از انجام دادن آن ها به ترتیب و پشت سر هم زمان می برد. پس تا جایی که امکان دارد در هر زمان تنها یک کار خاص را باید انجام داد. با این کار می توان از حواس پرتی هم جلوگیری کرد.
کم خوابی می تواند تمرکز و حافظه کوتاه مدت را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین هیچ وقت نباید به بهانه انجام کار یا تفریح، خواب شبانه کافی 7 تا 9 ساعت را نادیده گرفت.

گرسنگی، مغز بدون تأمین سوخت مورد نیاز نمی تواند درست عمل کند؛ البته حواس تان باشد صبحانه یکی از مهم ترین منابع تأمین مواد غذایی مورد نیاز بدن است که نباید فراموش شود.

افسردگی، خیلی از افراد به اشتباه تصور می کنند افسردگی به معنای غمگین بودن است. در حالی که طبق نظر متخصصان، افسردگی یکی از بیماری های جدی است که علائم خاص خود را ایجاد می کند و باید به درستی درمان شود. افسردگی علاوه بر ایجاد حس ناامیدی، غمگین بودن، بی تفاوتی و پوچی می تواند تمرکز و توجه فرد را نیز مختل کند.

استرس و خستگی، استرس مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می کند که بر هم خوردن تمرکز یکی از آن هاست. البته وقتی این تأثیرات در جسم هم، خودشان را نشان دهند، شرایط بدتر می شود؛ مثل عضلات سفت و دردناک، سردرد یا افزایش ضربان قلب. این موارد همگی می توانند تمرکز فرد را از بین ببرند. علاوه بر استرس، نباید از خستگی هم غافل شد.

مطالعات نشان می دهد کم خوابی می تواند تمرکز و حافظه کوتاه مدت را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین هیچ وقت نباید به بهانه انجام کار یا تفریح، خواب شبانه کافی 7 تا 9 ساعت را نادیده گرفت.
علت و درمان حواس پرتي
کم توجهی، برخی پزشکان معتقدند حواس پرتی در بیشتر موارد مربوط به کم توجهی است و ارتباطی با بیماری مغزی ندارد. به طور کلی برای به یاد آوردن موضوع یا انبار کردن اطلاعات بر روی حافظه، باید ابتدا آن ها را ضبط کرد و باید دانست که چگونه این اطلاعات را جمع آوری کرد.

پژوهشگران می گویند هنگامی که افراد ذهن مشغولی و استرس داشته باشند، ضبط اطلاعات در حافظه آن ها به بدی انجام می گیرد و جمع آوری اطلاعات نیز به همین شکل خواهد بود.

عمدتا افرادی که از حواس پرتی شکایت دارند، در بیشتر موارد دچار افسردگی هستند. پریشانی و ترس تمامی توانایی های توجه و دقت انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و مانع از عملکرد صحیح آن ها می شود.
با حواس پرتي چه کنيم
لذا مواردی که مطرح شد حتما به طور دقیق بررسی کنید و ببینید این فراموش کاری و حواس پرتی همسرتان به چه دلیل است. منشا را بشناسید و برای رفع ان تلاش کنید و حتی از پزشک کمک بگیرید.

اگر مشکل همسرتان صرفا کم توجهی است سعی کنید به ایشان بیاموزید که مسایل مهم را در جایی ثبت کند و حتی وقتی خودتان به موضوعی اهمیت می دهید و آن را با همسرتان در میان می گذارید از ایشان بخواهید که آن مساله را در جایی ثبت کند و یا اینکه خودتان آن مساله را متذکر شوید.

منبع : تبيان

چرا حواس پرتم؟